تبلیغات
فلق - تاریخ ربا خواری
                                               فلق

برگ سبزی است تحفه درویش
تاریخ ربا خواری
دوشنبه 6 دی 1389


خروج ربا از نظام اقتصادی با حذف بهره امكان پذیر است

مى‏توان گفت اهل مكه عموما تاجر بودند. مرد و زن اشراف مكه و فامیل‏هاى وابسته، در مال‏التجاره و سرمایه این تجارت عمومى و همیشگى سهیم بودند، و از این راه ثروت زیادى به دست مى‏آوردند. معروف است كه خدیجه همسر پیغمبر قبل از ازدواج با آن حضرت از تجار عمده بود، ولى باید دانست كه بقیه زنان قریش هم تقریبا چنین بودند، و اختصاص به خدیجه نداشت.

شیوع رباخوارى آینده بدهكاران را مختل مى‏نمود، و بسیارى در زیر بار آن به ستوه مى‏آمدند. چه بسا كه به واسطه ندارى ناگزیر مى‏شدند به صورت مزدور و یا برده طلب كار رباخوار درآیند

از این گذشته چون مردم مكه سالى یكبار از زوار كعبه و قبائل مختلف كه براى انجام مراسم حج مى‏آمدند، پذیرائى مى‏نمودند و آنها نیز فراورده‏هاى خود را در منازل میان راه و خود مكه مى‏فروختند، از این راه نیز، سود سرشارى عاید قریش مى‏شد.

براى درك اهمیت قریش، باید در نظر داشت كه گاهى دو هزار و پانصد شتر كالاى آنها را میان حجاز و شام و یمن مبادله مى‏كرد.

مبادلات تجارى آنها طلا، نقره، پوست، چرم، ادویه، عطر، صمغ، سنا، یعنى محصولات یمن و هند و حبشه بود، و از شام و مصر و فلسطین نیز كتان، ابریشم، اسلحه، غله، زیتون، و روغن زیتون و غیره مى‏آوردند.

این معنا موجب گردید كه اسلام از همان آغاز كار به جنگ رباخواران برود، تا آنجا كه قرآن رباخوارى را در حكم جنگ با خدا دانسته است

به موازات ظهور اسلام تجار عمده قریش ابوسفیان از قبیله بنى امیه، عتبة بن ربیعه از قبیله عبدالدار، ابوجهل از قبیله بنى مخزوم، و ابولهب از قبیله بنى هاشم بودند، كه همگى از ثروتمندان و مال‏داران معروف به شمار مى‏رفتند.

تجارت و ثروت اندوزى قریش با رباخوارى توام بود. ربا را با چند برابر مى‏گرفتند. ثروتمندان عرب گذشته از سودى كه از تجارت مى‏بردند، سود حاصل از ربا نیز بر درآمد سرشار آنها مى‏افزود. ربا را نوعى بیع و خرید و فروش مى‏دانستند. چنان به آن دل بسته بودند كه موقع مطالبه و گرفتن، هیچگونه ترحم و ملاحظه نداشتند. شیوع رباخوارى آینده بدهكاران را مختل مى‏نمود، و بسیارى در زیر بار آن به ستوه مى‏آمدند. چه بسا كه به واسطه ندارى ناگزیر مى‏شدند به صورت مزدور و یا برده طلبكار رباخوار درآیند.

این معنا موجب گردید كه اسلام از همان آغاز كار به جنگ رباخواران برود، تا آنجا كه قرآن رباخوارى را در حكم جنگ با خدا دانسته است. (1)

و صریحا مى‏گوید: خدا داد و ستد معمول را حلال كرده است، و ربا را حرام. (2)

از كارهاى بسیار مفید و سرنوشت‏ساز اسلام همین مبارزه با رباخوارى بود كه قشر مستضعف را نجات داد، و جلو سود كلان مفت‏خوران را گرفت.

 

نوشته مرحوم علامه على دوانى

---------------------------

پى‏نوشتها:

(1)فاذنوا بحرب من الله و رسوله - سوره بقره آیه 279.

(2)واحل الله البیع و حرم الربوا - سوره بقره آیه 275.

ارسال شده توسط بنده خدا در ساعت 09:21 قبل از ظهر ارسال شده در:عقاید، برچسب ها: ربا ، تاریخ ربا ، | نظرات()
برچسب ها
راه های تاثیر در مرد , شوره سر , عکس هایی از ابتذال در تاتر , خانواده , رژیم صهیونیستی , دعا برای زیاد شدن روزی , منافقین خلق , تسلیحات نظامی عربستان , مریم بیدادرس , راه های مهربان شدن همسر , ده نمکی , مسلمان شدن مسیحی , متن کامل پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب , خیانت های منافقین , استارس , دهه فجر , بحرین , اظهارات جالب سران رژیم صهیونیستی , راهیان نور , مسعود رجوی , تسلیحات نظامی پیشرفته , عوامل موفقیت , تفاهم , خیانت های منافقین از زبان BBC فارسی + فیلم , وهابی کافر است , کاریکاتور , جنین 2 سر , تاریخچه منافقین , تسلیحات نظامی , BBC فارسی , اخراجی های 3 , زنان بخوانند , ابتذال , لیبی , خمس یارانه ها , جنگ نرم , سلحشور , جهاد اقتصادی , عكس احمدی نژاد , تخریب مساجد به دست آل سعود , دعا برای اولاد دار شدن , اظهارات سران رژیم صهیونیستی , ویروس جدید , سران رژیم صهیونیستی , راه های موفّقیّت , یمن , پیام نوروزی , تومور انسان نما در شکم جوان کرمانی+ عکس , نماز , احمدی نژاد ,